Etelä-Pohjanmaan urheiluakatemian urheilijat kevätlukukaudelle 2018:
(OK:n tukiurheilijoiden ja maajoukkuetason urheilijoiden nimet tummennettu)

JÄÄKIEKKO/SEINÄJOKI

Jyllilä Joakim, Seinäjoen lukio
Kallio Arttu, Ilmajoen lukio
Koivisto Mikko, Koulutuskeskus Sedu
Kuni Matias, Nurmon lukio
Luhtala Joona, Seinäjoen lukio
Mansikkamäki Jyri, Seinäjoen lukio
Marjomäki Elmeri, Koulutuskeskus Sedu
Nieminen Pyry, Seinäjoen lukio
Paananen Väinö, Koulutuskeskus Sedu
Saari Arttu, Seinäjoen lukio
Vesala Atte, Seinäjoen lukio

Markkula Olli, Kuortaneen Urheiluopisto
Väliaho Vertti, Kuortaneen Urheiluopisto
Ylinen Juho, Kuortaneen Urheiluopisto

Kuuru Miro, Seinäjoen yhteiskoulu
Mäkinen Oskari, Nurmon yläaste
Märijärvi Mattias, Seinäjoen yhteiskoulu
Paananen Konsta, Seinäjoen lyseo
Salo Ilmari, Seinäjoen yhteiskoulu
Sarkkinen Jonni, Seinäjoen lyseo
Tall Justus, Seinäjoen lyseo
Tapanainen Joel, Seinäjoen lyseo
Vesala Eero, Seinäjoen yhteiskoulu

Kuortane (Kuortaneen urheilulukion valmennusryhmässä)

Huuskonen Sanni, Kuortaneen yläaste
Rantala Sanni, Kuortaneen yläaste
Simola Kiia, Kuortaneen yläaste
Timonen Anni, Kuortaneen yläaste
Yrjänen Kiira, Kuortaneen yläaste

KESTÄVYYSRYHMÄ/SEINÄJOKI

Ankkuri Anni-Sofia, Seinäjoen lukio (hiihto)
Antell Jennifer, Seinäjoen AMK (hiihto)
Hautaniemi Artturi, Koulutuskeskus Sedu (ampumahiihto)
Joronen Sameli, Seinäjoen lukio (ampumahiihto)
Joronen Sofia (ampumahiihto)

Kalliomäki Saku, Koulutuskeskus Sedu (ampumahiihto)
Kekola Jere, Seinäjoen lukio (uinti)
Koskela Sakari, Seinäjoen lukio (suunnistus)
Kupari Noora, Seinäjoen lukio (ampumahiihto)
Latva-Koivisto Annika, Ilmajoen lukio (yleisurheilu)
Melender Ida, Seinäjoen lukio
Mäki-Panula Tiina, Seinäjoen lukio (yleisurheilu)
Niskakoski Johanna, Seinäjoen AMK (hiihto)
Pasanen Aapo, Koulutuskeskus Sedu (kestävyysjuoksu)
Perälä Veera, Nurmon lukio (yleisurheilu)
Pärmäkoski Krista (hiihto)
Rinta-Keturi Anni, Seinäjoen lukio (ampumahiihto)
Rinta-Keturi Niko, Seinäjoen lukio (ampumahiihto)
Ruokola Anna, Seinäjoen lukio (suunnistus)
Ylipelkonen Tuomas, Seinäjoen lukio (uinti)

KORIPALLO/LAPUA

Ala-Koskela Saku, Lapuan lukio
Anttikoski Lenni, Lapuan lukio
Blomberg Perttu, Lapuan lukio
Kujala Samuel, Lapuan lukio (ei kevät 2018)
Mantere Niko, Lapuan lukio
Mäenpää Jussi, Koulutuskeskus Sedu
Taipale Ville, Lapuan lukio

Turja Ville, Seinäjoen AMK

Kujala Oliver, Lapuan yläaste

PIKALUISTELU/SEINÄJOKI

Hautamäki Jaakko, Seinäjoen lukio
Koskela Pekka
Pulli Tommi
Risku Elina

Prisada Tudor, Pruukin yhtenäiskoulu

PAINI/SEINÄJOKI, ILMAJOKI JA KUORTANE

Aho Annimaria, Seinäjoen AMK
Hietaniemi Rami
Lahti Tuomas, Seinäjoen AMK
Leikkari Erik, Koulutuskeskus Sedu
Mähönen Lauri, Kuortaneen Urheiluopisto
Poutanen Mattias, Kuortaneen Urheiluopisto

Olli Petra
Peltokangas Mikko, Kuortaneen Urheiluopisto
Syrjä Rami, Kuortaneen Urheiluopisto
Vakkila Janika

Suhonen Riku, Kuortaneen yläaste

Ilmajoki

Isoniemi Iivari, Ilmajoen lukio
Juupaluoma Juho, Ilmajoen lukio
Karjalainen Lauri, Ilmajoen lukio
Ketonen Otto, Ilmajoen lukio
Komppa Joni, Ilmajoen lukio
Korpela Santeri, Ilmajoen lukio
Lipasti Matias, Etelä-Pohjanmaan Opisto
Metsomäki Toni
Mäenpää Konsta
Mäki-Jouppila Aaro, Ilmajoen lukio
Yli-Hannuksela Akseli, Ilmajoen lukio

PESÄPALLO

Seinäjoki
Alanko Martti, Nurmon lukio
Haapaniemi Akseli, Koulutuskeskus Sedu
Haukkala Eemeli, Koulutuskeskus Sedu
Jaakkola Eemeli, Seinäjoen lukio
Kerola Riina, Seinäjoen AMK
Kettunen Joona, Seinäjoen lukio
Kosola Reetta, Nurmon lukio
Lieto Elmeri, Nurmon lukio

Mantere Aino-Kaisa, Seinäjoen AMK

Martinmäki Roosa, Nurmon lukio
Mäkelä Oskari, Koulutuskeskus Sedu
Peltomäki Topias, Koulutuskeskus Sedu
Puoskari Leevi, Nurmon lukio
Rantala Noora, Koulutuskeskus Sedu
Teppo Rasmus, Koulutuskeskus Sedu

Isokangas Vilma, Seinäjoen yhteiskoulu
Keskimäki Vera, Seinäjoen yhteiskoulu
Kitinoja Sofia, Seinäjoen yhteiskoulu
Tervala Iida, Seinäjoen yhteiskoulu

Ilmajoki
Hirvelä Henna, Ilmajoen lukio
Hirvelä Salla, Ilmajoen lukio
Mansikka Sofia, Ilmajoen lukio
Vuorenmaa Juuso, Ilmajoen lukio
Yli-Rahko Mikael, Ilmajoen lukio

Kuortane (Kuortaneen Urheilulukion valmennusryhmässä)
Antila Elmeri, Kuortaneen Urheiluopisto
Etula Tuukka, Kuortaneen Urheiluopisto
Kortteenperä Antti, Kuortaneen Urheiluopisto
Liusvaara Minna, Kuortaneen Urheiluopisto
Mäkinen Aurora, Kuortaneen Urheiluopisto
Rantala Antti, Kuortaneen Urheiluopisto (ei syksy 2017)
Vartiamäki Joe, Kuortaneen Urheiluopisto

SALIBANDY/SEINÄJOKI

Erikoinen Eetu, Seinäjoen lukio
Haukkala Konsta, Seinäjoen lukio
Lappi Juhana, Seinäjoen lukio
Latvala Miika, Seinäjoen lukio
Manninen Eetu, Koulutuskeskus Sedu
Mäenpää Matias, Nurmon lukio
Niemistö Severi, Nurmon lukio
Puntanen Eetu, Nurmon lukio
Rautio Petro, Seinäjoen AMK
Repo Juho, Seinäjoen lukio
Tammiranta Aaro, Nurmon lukio

Järvikangas Viljami, Nurmon yläaste
Naukkarinen Aleksi, Nurmon yläaste
Pohto Nico-Ville, Seinäjoen yhteiskoulu

YLEISURHEILU/SEINÄJOKI, LAPUA JA KUORTANE
(osa nimistä löytyy Kestävyysryhmän alta)

Haapala Eero
Haapala Jukka, Ilmajoen lukio
Hauta-aho Jaakko, Seinäjoen AMK
Hellberg Noora, Seinäjoen lukio
Hirvelä Emmi, Seinäjoen lukio
Hämäläinen Anna
Jaakkola Jelena
Jaakkola Jenna
Kankaanpää Rami, Ilmajoen lukio
Korpela Merja
Koskinen Suvi, Kauhajoen evankelinen opisto
Kruuti Anneka, Seinäjoen lukio
Kujala Tuuli, Nurmon lukio
Kuusela Toni, Kuortaneen Urheiluopisto
Lepistö Janette
Lähdemäki Heidi, Seinäjoen lukio
Mannio Ari
Marjanen Iiris, Koulutuskeskus Sedu
Peltomäki Sami, Seinäjoen AMK
Rajala Ville
Savola Elmo
Sillman Miia
Vanhamäki Eetu
Wirkkala Teemu, Kuortaneen Urheiluopisto

Kuvaja Juho, Pruukin yhtenäiskoulu

Kuortane (Kuortaneen urheilulukion valmennusryhmässä)
Kianta Pinja, yläaste
Koppanen Peppi, yläaste
Lähdesmäki Olivia, yläaste
Makkonen Moona, yläaste
Takanen Juho, yläaste

JALKAPALLO/SEINÄJOKI

Kivimäki Nicolas, Seinäjoen lukio
Kulmala Elias, Seinäjoen lukio
Kulmala Saku, Koulutuskeskus Sedu
Leppämäki Heidi, Seinäjoen lukio
Luoma Aleksi, Seinäjoen lukio
Oksanen Leevi, Seinäjoen lukio (ei kevät 2018)
Peräaho Niilo, Seinäjoen lukio
Päivänurmi Juska, Koulutuskeskus Sedu
Siltanen Mirella,  Nurmon lukio
Takanen Juuso, Seinäjoen lukio
Torniainen Antti, Koulutuskeskus Sedu
Vainionpää Matias, Seinäjoen lukio
Ylä-Peräinen Tero, Koulutuskeskus Sedu

Ala-Ranta Teemu, Ilmajoen yläaste
Husseini Habibullah, Seinäjoen lyseo
Kuparinen Emma, Seinäjoen lyseo
Lieste Jenni-Sofia, Pruukin yhteinäiskoulu
Mäkelä Lotta, Seinäjoen yhteiskoulu
Pelkkala Lauri, Seinäjoen yhteiskoulu
Sumuvuori Oona, Seinäjoen yhteiskoulu
Tusa Veikko, Seinäjoen lyseo
Uusi-Hakala Mikael, Seinäjoen yhteiskoulu
Uutela Niko, Seinäjoen yhteiskoulu
Vuorela Severi, Seinäjoen lyseo

LENTOPALLO/SEINÄJOKI

Eikkula Liisa-Maija, Seinäjoen lukio
Haapoja Eveliina, Seinäjoen lukio
Itänen Joel, Seinäjoen lukio
Kuusisto Helmi, Nurmon lukio
Lintala Tiia, Nurmon lukio
Luostarinen Mikael, Nurmon lukio
Mansikkaviita Arttu, Nurmon lukio
Rajala Roosa, Nurmon lukio
Raveala Veera, Nurmon lukio
Saari Ella, Seinäjoen lukio
Vainionpää Ilmari, Seinäjoen lukio

Hakomäki Hilla, Nurmon yläaste
Kuusisto Aurora, Nurmon yläaste
Penttilä Laura, Nurmon yläaste
Sironen Ville, Nurmon yläaste

Kuortane (Kuortaneen urheilulukion valmennusryhmässä)
Salminen Jessica, Kuortaneen Urheiluopisto

Heikkinen Tiia,  yläaste
Honkanen Veera, yläaste
Hörkkö Roosa, yläaste
Kukkonen Lotta, yläaste
Kuusela Linnea, yläaste
Ojaharju Liine,  yläaste
Ollonen Aino, yläaste
Ollonen Sanni,  yläaste
Pozo-Hernandez Sebastian, yläaste

MONILAJIRYHMÄ/LAPUA

Kangas Emma, Lapuan lukio (suunnistus)
Kivimäki Anniina, Lapuan lukio (yleisurheilu)
Lahdensuo Laura, Lapuan lukio (pesäpallo)
Lakso Teemu, Lapuan lukio (salibandy)
Mäkelä Anna-Eveliina, Lapuan lukio (pesäpallo)
Pelkkikangas Onni, Lapuan lukio  (jalkapallo)
Peräaho Kaisa, Lapuan lukio (pesäpallo)
Rautakorpi Emilia, Lapuan lukio (jalkapallo)
Saarenpää Anni, Lapuan lukio (pesäpallo)
Salo Nuutti, Lapuan lukio (jalkapallo)

MONILAJIRYHMÄ/KAUHAJOKI

Korkmaz Tufan, Kauhajoen lukio (jalkapallo)
Pihlaja Oskar, Kauhajoen lukio (jalkapallo)

MUUT LAJIT /SEINÄJOKI

Ammunta
Marianne Palo

Ampumahiihto
Kts. kestävyysryhmä

Hiihto
Kts. kestävyysryhmä

Keilailu
Maja Piritta

Painonnosto
Peltokangas Antti, Seinäjoen AMK

Uinti
Kts. kestävyysryhmä

Voimanosto
Mäki Eero

 

KUORTANEEN URHEILULUKIO KEVÄTLUKUKAUSI 2018

(OK:n tukiurheilijoiden ja maajoukkuetason urheilijoiden nimet tummennettu)
Jääkiekko

Soinila Manu

Hämäläinen Jaakko
Järvinen Arttu
Kella Tommi
Kovanen Kaapo
Peltoniemi Verneri
Riihimäki Teemu
Leppäkangas Arttu
Takamäki Sakari

Hautaniemi Petra
Kaila Jenna
Lehtimäki Neea
Mäkelä Elli
Pohjamo Neea
Vainikka Viivi
Vesa Emilia
Melotindos Linnea
Nousiainen Kiia
Räsänen Anna-Lotta
Tervo Piitu
Tohila Iina
Aro Janina
Grönroos Sanni

Karjalainen Sini
Mäki Oona
Nieminen Petra
Pajarinen Tiia
Nylund Jenniina
Savander Eve

Säkkinen Sara
Tervala Mari

Keilailu

Koutonen Ville
Olsson Nico
Reinikainen Arttu

Hallikainen Miko
Hytönen Jenni
Kärkkäinen Joni
Paananen Niko
Tunturi Eetu
Pajala Jutta
Pakarinen Essi
Rapeli Jaana
Susiluoto Simon

Salo Vilma

Savikurki Senni


Lentopallo

Help Vili-Valtteri
Hänninen Tuomas
Keskinen Roope
Mäkelä Tommi
Mäki Eetu
Puholainen Atte-Elias
Pöllänen Eemi
Tihumäki Matias
Tupeli Arttu
Välimaa Santeri
Ylönen Kimmo

Keskinen Oskari
Rahko Väinö
Vanhanen Lauri
Huhtakangas Joonas
Karjarinta Mikko
Kontio Juuso
Leimu Joonas
Nikula Aaro
Pöllänen Aatu
Rasinperä Miro
Sosunoff Matias
Tulonen Joonas
Väänänen Joona
 


Jäärni Jemina
Tuominen Tuuli
Kaukoranta Taija
Piesanen Milja
Roivainen Pipsa
Yli-Sissala Bettina

PainiAhola

Jimi
Dovlatjan Pavel
Järvinen Pauli
Rautanen Eemeli
Vuoti Joona

Autio Jussi
Gardniya Milad
Salmela Elias
Vainionpää Taru

Pesäpallo

Erkkilä Arttu
Jouppi Hanna-Mari
Keisala Lassi
Kettunen Samu
Koivusalmi Elmeri
Ojaniemi Ville
Oksanen Janette
Tyynelä Veera

Hutri Ellamaria
Korhonen Elisa
Nikali Jenna
Taurama Pilvi-Maaria
Helin Nea
Peltomäki Eemil
Lappalainen Camilla


Yleisurheilu

Hypyt
Luukkainen Aliisa
Koskiaho Santtu
Peritalo Jonna
Kivilahti Johan

Ottelut

Herrala Adeliina
Toivonen Juuso
Wirkkala Mimosa
Kalliomäki Iida

Heitot

Harju Jenna
Järvinen Juho
Kangas Emilia
Killinen Sara
Valkama Tomi
Narvi Teemu

Pölkky Sofia
Sadeharju Laura
Suutala Hermanni
Hauta-aho Juhani
Koski-Vähälä Milla
Parkkonen Valtteri

Pikajuoksut

Kokko Emilia
Grekula Anni-Maria
Huhtala Joni
Kittilä Vesa
Kokko Joonas

Yleisurheilu/kestävyysryhmä

Santanen Milla

Suomalainen Alina
Hakala Noora
Kivenmäki Sara
Seppä Sampo

URHEILIJAN PARHAAKSI TIELLÄ HUIPULLE

© Etelä-Pohjanmaan Urheiluakatemia 2017 • p. 06 5166 111